12 błędów, które skutecznie uniemożliwiają szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Siła pierwszego wrażenia jest ogromna. Już kilka sekund wystarczy, żebyśmy wyrobili sobie opinię na czyjś temat. Teoretycznie nie powinno się oceniać książki po okładce. W praktyce jednak tak to nie działa. Oceniamy książkę po okładce. To silniejsze od nas. Co gorsza, mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego wrażenia. Drugiej szansy nie dostaniemy, dlatego należy świadomie pracować nad zrobieniem pozytywnego pierwszego wrażenia. Poniżej 12 najczęściej popełnianych błędów, które skutecznie uniemożliwiają szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia:

 

#1 Uścisk dłoni

Coś tak prozaicznego, jak uścisk dłoni mówi o Tobie znacznie więcej niż myślisz. Jeżeli chcesz zrobić dobre wrażenie pamiętaj, że Twój uścisk dłoni musi być stanowczy, pewny, konkretny i krótki! Dzięki temu pokażesz, że jesteś pewną siebie osobą, która zna swoją wartość i ma coś ciekawego do zaproponowania.

#2 Złe ułożenie rąk

Ręce są tym elementem naszego ciała, który sprawia nam nielada kłopot w trakcie ważnego spotkania. Najzwyczajniej w świecie nie wiemy co z nimi zrobić! Jeżeli nie chcesz wyjść na osobę niekulturalną, arogancką i prostacką to po pierwsze wyciągnij ręce z kieszeni. Unikaj także „gestu nauczycielskiego”, czyli krzyżowania obu rąk na wysokości klatki piersiowej. Ta postawa automatycznie stwarza dystans w porozumiewaniu się. Chcąc wyjść na osobę szczerą i uczciwą – pokazuj wnętrze dłoni. W trakcie rozmowy oprzyj dłonie na stole, splatając palce. To neutralny gest.

#3 Żucie gumy

Żucie gumy w towarzystwie innych osób (zwłaszcza starszych) jest wybitną wręcz oznaką arogancji, lekceważenia i zwyczajnym przejawem braku kultury. Na nic tłumaczenia, jakoby żucie gumy wynikało z troski o zdrowie jamy ustnej. Jeżeli zależy Ci na świeżym oddechu, zainwestuj w drażetki miętowe, a gumą do żucia racz się na osobności.

#4 Unikanie kontaktu wzrokowego

Unikając kontaktu wzrokowego z rozmówcą wysyłasz kilka sygnałów, które działają na Twoją niekorzyść. Po pierwsze, że rozmowa Cię nie interesuje i myślami jesteś już gdzieś indziej, a po drugie może to znaczyć, że masz coś do ukrycia. Chcąc wypaść na osobę kompetentną, otwartą, pewną siebie i wiarygodną musisz utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcom.

#5 Bawienie się swoimi włosami

Ten powszechnie znany gest płci pięknej stosowany w sztuce uwodzenia, najczęściej interpretuje się jako wyraz zainteresowania. Nic bardziej mylnego! Jeżeli kobieta bawi się włosami niejako „od niechcenia”, nie mającego nic wspólnego ze zmysłowością oznacza to, że albo jest znudzona albo brak jej pewności siebie.

#6 Zły temat rozmów

Istnieje grupa tematów tabu, których nie można poruszać na pierwszym spotkaniu. Należą do nich polityka, religia i pieniądze. W złym guście jest także rozmowa o byłym szefie czy byłym partnerze, zwłaszcza jeżeli mówisz o nich źle. Na pytanie „Co słychać” nie reaguj typowo po polsku. Nie racz nowo poznanej osoby swoimi problemami zdrowotnymi czy osobistymi. Zastosuj się do amerykańskiego „Wszystko dobrze”. W trakcie rozmowy nie przejmuj inicjatywy opowiadając historię swojego życia. Rozmowa to dialog, nie monolog!

#7 Naruszanie przestrzeni osobistej

Strefa komfortu osobistego to coś, czego nie można absolutnie przekraczać. Nie rzucaj się nowo poznanej osobie w ramiona, i nie witaj się z nią całusem w policzek! Coś co dla Ciebie może być oznaką otwartości, dla drugiej osoby może być oznaką agresji. Zachowaj bezpieczną odległość, tak żeby każda ze stron czuła się swobodnie i komfortowo. W trakcie spotkania służbowego zaleca się stanie w odstępie 120-360 cm.

#8 Tworzenie rozpraszających dźwięków

Nie ma nic bardziej irytującego niż uderzanie obcasem o podłogę, wybijanie opuszkami palców dźwięków swojej ulubionej piosenki na blacie stołu czy „strzelanie kośćmi” podczas spotkania. To oznaka zdenerwowanie i niecierpliwości.

#9 Nieustanne sprawdzanie swojego zegarka lub telefonu

Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, który stał się naturalnym przedłużeniem dłoni. Według statystyk przeciętny człowiek sprawdza swój telefon aż 110 razy na dobę! Chcąc zrobić dobre wrażenie schowaj telefon do kieszeni. Zerkanie na ekran telefonu w trakcie spotkania z drugim człowiekiem jest wysoce niestosowne. Pokazujesz w ten sposób swój lekceważący stosunek do drugiej osoby. To samo odnosi się do zerkania na zegarek. Wysyłasz wtedy bardzo prosty sygnał – cytując klasyka „kończ Waść wstydu oszczędź”.

#10 Zapominanie imion

Zapominanie imion nowo poznanych osób jest nie tylko niezręczne i żenujące, pokazuje także nasz lekceważący stosunek do drugiej osoby. Wysyłamy prosty przekaz – nie jesteś na tyle interesujący, żebym zaplątał sobie głowę Twoim imieniem. A to na pewno nie wpływa korzystnie na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia.

#11 Spóźnianie się

Nie czarujmy się. Nikt nie lubi spóźnialskich. To oznaka lekceważenia i brak szacunku dla drugiej osoby. Na nic tłumaczenia „korki były”. Korki to nic nadzwyczajnego – „taki mamy klimat”. Wystarczy wyjechać odpowiednio wcześniej. Niemniej jednaj zdarzają się sytuacje, kiedy to pomimo najszczerszych chęci, splot dziwnych wydarzeń przyczynowo – losowych sprawia, że nie masz szans dotrzeć na spotkanie na umówioną godzinę, koniecznie zawiadom o tym osobę, z którą masz się spotkać. Szanuj jej czas i nie karz na siebie czekać w nieskończoność.

#12 Zły ubiór

Nie szata zdobi człowieka, ale szata dużo o człowieku mówi. Według statystyk, aż 55% pierwszego wrażenia związane jest z ubiorem człowieka! Strój powinien być dobrany do sytuacji. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną nie zakładaj koszulki ze swoim ulubionym zespołem (chyba, że starasz się o pracę przy obsłudze ich koncertów), postaw na klasykę i neutralne kolory. One zawsze się sprawdzą. W przypadku kobiet duże znaczenie ma także makijaż. Przydymione smokey eye sprawdzi się wieczorem, na dzień jednak wybieraj stonowany i naturalny makijaż. I bez względu na wszystko upewnij się, że masz czyste buty i paznokcie! W końcu jak nas widzą tak nas piszą.
error: Content is protected !!